Lekcja geografii
Uczniowie klasy 7b pod kierunkiem nauczyciela geografii przygotowali ciekawą lekcję Smaki świata. Na stołach w sali lekcyjnej pojawiły sie rozmaite potrawy, od owoców morza, poprzez pizzę, przekąski po smakowite desery.
Ciekawa chemia
Lekcje chemii w klasach siódmych i ósmych należą do trudniejszych, ale i ciekawych, przyswajanie materiału prowadzone jest różnymi metodami aktwnymi.
Czytanie Dziadów cz.II
W klasie 7a odbyło się popłudnowe spotkanie z lekturą. Przebiegło w nietypowy sposób, który na pewno uatrakcyjnił omawianie niałatwego dramatu Adama Mickiewicza Dziady cz.II
Asy Internetu
11 lutego uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konferencji online w ramach programu ASY INTERNETU pod patronatem Fundacji Szkoła z klasą.
Konferencja zorganizowana została z okazji Tygodnia Bezpiecznego Internetu i miała charakter ogólnopolski , a przeznaczona była dla uczniów klas 5-7.
Uczniowie wysłuchali 5 różnych wykładów według zasad programu: rozsądek, odwaga, uważność, siła, życzliwość.
Po każdym wykładzie prezentowano dobre praktyki zastosowane w różnych szkołach w Polsce.
Z naszej szkoły w konferencji brały udział klasy 5b, 6d, 7f, 6b
Zakończenie roku 2019/2020
Przeżyliśmy nietypowe zakożczenie roku szkolnego, każda klasa osobno, w innej sali, tylko ze swoim wychowawcą, wszyscy w maseczkach, nauczyciele w rękawicach.
Nawet pożegnanie klas ósmych odbyło sie bez obecności rodziców i gości honorowych.
Wybrano najlepszego absolwenta szkoły, którym został Bruno Bojanowski z kl.8a
Klasy szóste w Toruniu
Przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie kl.6b oraz 6e wybrali sie na wycieczkę do Torunia. W programie znalazły się: spektakl w teatrze Baj Pomorski, zwiedzanie starego miasta oraz skansenu etnograficznego.
Przeciw dopalaczom
Uczennice z naszej szkoły pod opieką pani pedagog A.Soroki uczestniczyły w warsztatach profilaktycznych w ramach akcji Stop dopalaczom.
Starsi dla młodszych
W ramach projektu Erasmus + uczennice z klasy 6b pod kierunkiem anglistki A.Dobeckiej, przygotowały dla uczniów klas trzecich przedstawienie na temat zdrowego odzywiania i aktywnego stylu życia.
Dzień talentów - fotorelacja
Kujawska Koza
Uczniowie klasy 4b pod kierunkiem polonistki Anny Blinkiewicz przygotowali krótką inscenizację tradycyjnej kujawskiej Kozy. Dzieci zaprezentowały się w czasie Drzwi Otwartych szkoły w swietlicy i po występie zaprosiły gości do zwiedzania naszej szkoły.
Fotorelacja ze święta szkoły 2019
Warsztaty piernikarskie
Uczniowie klasy 6a wraz z wychowawczynią wybrali się do Torunia na warsztaty pieczenia pierników. Poznali dawne zwyczaje zwiazane z historią piernikarstwa, sami wykonali i ozdobili pierniki, a na koniec zwiedzili toruńską Starówkę.
Szóstka dla Niepodległej - fotorelacja
Święto szkoły w klasach 4-6
Uczniowie klas starszych rywalizowali o tytuł SUPER KLASY w trzech turach. Zadania wiedzowe i konkurencje sportowe przygotowali organizatorzy: p. Joanna Galas, siostra Barbara, p.Dariusz Czerwiński oraz p.Rafał Jelonek. W jury zasiadali kolejno nauczyciele naszej szkoły.
Jury oceniało prezentację i doping, zadania wiedzowe i logiczne, konkurencje sportowe, plakaty przygotowane przez poszczególne klasy. Dodatkowe punkty zdobywali dla swych klas wychowawcy.
Kontakty zagraniczne
Nasi uczniowie jak co roku wysłali życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia do szkół partnerskich w ramach programu e-twinning.
Otrzymaliśmy listy z życzeniami świątecznymi od szkoły partnerskiej w Czechach.
Biała sobota w gimnazjum
14 maja 2016 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w imprezie „Biała Sobota” zorganizowanej przez uczniów i nauczycieli Gimnazjum nr 2 w Inowrocławiu.
Obejrzeliśmy wystawy zdrowej żywności , prezentacje zanieczyszczeń powietrza i wody w najbliższej okolicy, spróbowaliśmy wybranych produktów zdrowej żywności i wzięliśmy udział w mini – konkursie na temat zdrowej żywności.
W czasie „Białej Soboty” wręczone zostały też nagrody dla uczniów biorących udział w konkursach zorganizowanych wcześniej przez Gimnazjum nr 2
Z naszej szkoły nagrody i dyplomy otrzymali następujący uczniowie:
Międzyszkolny Konkurs Prozdrowotno- Ekologiczny
Katarzyna Drabik z klasy V d i Tomasz Piasecki z klasy VI b za zajęcie III miejsca,
Filip Filipiak z klasy VI b za zajęcie IV miejsca
Igor Bogusz z klasy V a wyróżnienie
Konkurs Chemiczny "Przeciwdziałanie emisji zanieczyszczeń powietrza"
Emilia Bukowska z klasy IV a i Michał Karyś z klasy V d za zajęcie II miejsca,
Maria Szydłowska z klasy V d za zajęcie III miejsca,
Wiktor Konopiński, Maja Czerska i Alan Czerski z klasy V d, Martyna Cupriak, Julita Pirańska, Agata Osińska i Mikołaj Mrozek z klasy IV a wyróżnienia
Bajeczki z Szósteczki
Pod kierunkiem pani Karoliny Helińskiej uczniowie klasy piątej realizowali projekt pod nazwą -
Dzieje książki, od glinianych tabliczek po e-booki .
Celem projektu było nie tylko poznanie historii ksiązki jako wytworu myśli i talentu ludzkiego, ale także tworzenie i być może wydanie drukiem własnych opowiadań. Udało sie zrealizować wszystkie zamierzenia projektowe, a największym osiągnięciem było wydanie drukiem zbioru opowiadań uczennic naszej szkoły pod tytułem
BAJECZKI Z SZÓSTECZKI.
Projekt edukacyjny
W drugim semestrze uczniowie naszej szkoły pracowali metodą projektu w ramach programu Szkoła z klasą 2.0 Projekt edukacyjny pod nazwą „Window on Britain”o historii i kulturze Wielkiej Brytanii realizowany był między innymi z grupą uczniów z klasy VI b.
Dzięki pracy w projekcie przybliżono uczniom historię, kulturę, monarchię i mało znane ciekawostki na temat tego kraju. Jednym z celów projektu było zachęcenie uczniów do samodzielnego poszerzania wiedzy o Wielkiej Brytanii.
Prace przebiegały pod kierunkiem anglistek: Adriany Dobeckiej oraz Marty Pawlak.
Dzień Ziemi w filii dla dzieci
Na zaproszenie bibliotekarzy z filii dla dzieci Biblioteki Miejskiej uczniowie klasy 4 c pod opieką nauczycieli udali sie na zajęcia o tematyce ekologicznej aby uczcić obchody Dnia Ziemi.
Dzieci przypomniały sobie podstawowe informacje o ochronie przyrody, segregacji śmieci, o największych zagrożeniach dla naszej planety. Ewaluacją zdobytej wiedzy była krzyżówka i karty pracy.
Na pożegnanie dzieci otrzymały zakładki do książek, broszurki z zagadkami oraz cukierki.
Korespendencja z przyjaciółmi z Czech
W ramach współpracy „ Polish Czech Penpal Project” wykonujemy projekty na temat kultury, tradycji w naszych krajach. Przede wszystkim jednak wymieniamy się korespondencją, dzięki której ćwiczymy język angielski i zawieramy nowe przyjaźnie. W ramach korespondencji między innymi wymienialiśmy się kartkami świątecznymi, pisaliśmy listy na temat naszych zainteresowań i miejsc zamieszkania. W projekcie bierze udział klasa IV a.
Wycieczka do fabryki bombek
21 grudnia klasy IVa oraz IVc udały się do Gniezna na przedświąteczną wycieczkę do wytwórni ozdób choinkowych. Uczniowie zapoznali sie z procesem powstawania bombek, sami ozdabiali swoje bombki farbami i brokatem. Zabrali do domu po jednej bombce z imieniem i obrazkiem wykonanymi przez zawodowych dekoratorów oraz po 4 bombki własnoręcznie zdobione. Odwiedziliśmy takze sklep przy wytwórni i każdy mógł kupić jakieś ciekawe ozdoby.
po wizycie w fabryce bombek zwiedzalismy także wzgórze Lecha i katedrę , odwiedzilismy takze Muzeum Poczatków Państwa Polskiego. Pani przewodnik opowiadała ciekawe historie związane z powstaniem słynnych Drzwi Gnieźnieńskich , misją św. Wojciecha oraz sama katedrą.
Wspomnienie o Grechucie
Na lekcjach muzyki w klasach VI uczczono pamięć Marka Grechuty, piosenkarza, poety i kompozytora. 10 grudnia przypada 70 rocznica urodzin artysty. Chętni uczniowie przygotowali prezentacje o zyciu i twórczości piosenkarza, słuchano znanych utworów w wykonaniu Grechuty i zespołu Anawa.
Lekcja patriotyzmu
Uczniowie klasy VIb pod opieką pani L.Śmierzchalskiej uczestniczyli w lekcji tematycznej w Filii dla dzieci Biblioteki Miejskiej. Lekcja poświęcona była wydarzeniom, które umożliwiły Polsce odzyskanie niepodległości w 1918 roku oraz sylwetce Józefa Piłsudskiego.
eTwinning 2015/2016
Nasza szkoła w bieżącym roku szkolnym w ramach programu eTwinning bierze udział w następujących projektach:
- Polish Czech Penpal Project - w ramach projektu polscy i czescy uczniowie przygotowują prezentacje na temat typowego życia w ich krajach. Wymieniają się informacjami na temat tradycji, edukacji, wolnego czasu. Projekt nastawiony jest na wymianę korespondencji między uczniami
- Back to Nature - dzieci w ramach projektu dowiadują się o przyrodzie danego kraju jego roślinności, zwierzętach
- Festivals around World - uczniowie z krajów Europy opisują święta, tradycje typowe dla ich mieszkańców
- Playground Fun - uczniowie dowiadują się jak spędzają wolny czas ich rówieśnicy w innych krajach, jakie są typowe dla nich gry i zabawy
Rajd Pieczonego Ziemniaka
12 października uczniowie klas IV z wychowawcami i opiekunami udali się na Rajd Pieczonego Ziemniaka do Kruszwicy. Pomimo zimnego poranka wszystkim dopisywały humory. Podczas wycieczki zaplanowano rejs Rusałką, udział w konkurencjach sportowych i wysłuchanie prelekcji na temat Nadgoplańskiego Parku Narodowego, a wszystko przygotowane przez organizatorów. Oczywiście wszyscy skosztowali pysznych grillowanych kiełbasek oraz pieczonych ziemniaków i jabłek, rozgrzac mozna było sie przy ogniu z ogniska.
Atrakcją było także wejście na szczyt Mysiej Wieży i podziwianie panoramy Kruszwicy z tarasu widokowego.
Flash na próbach
Szkolny zespół taneczny FLASH złożony z uczennic z klas 4-6 ćwiczy raz w tygodniu pod kierunkiem pani Katarzyny Koczorowskiej. Układ tańca nowoczesnego do składanki muzycznej, stroje na występy także własnego pomysłu, dostosowane stylem do wykonywanego tańca. Galeria pokazuje grupę taneczną na próbie.
Edukacja ekologiczna
Uczniowie klas IVa i IVb uczestniczyli w warsztatach ekologicznych w ramach Dni Nauki. Warsztaty pod hasłem: Zrównoważony rozwój, wybór czy konieczność? zorganizowane zostały w bibliotece dla dzieci Tajemniczy ogród. W ramach warsztatów dzieci obejrzały prezentację multimedialną, wzięły udział w teście z wiedzy ekologicznej. Prelegent zaprezentował także działanie prostych urządzeń napędzanych baterią słoneczną.
TIK i muzyka
W klasach szóstych uczniowie poznają instrumenty oraz utwory muzyczne poprzez wykorzystanie na lekcjach TIK i portalu Muzykoteka. Na filmach z Muzykoteki w ciekawy sposób pokazano instrumenty i ich walory(ilustracje w podręcznikach nie dają takich możliwości). Uczniowie poznają nie tylko budowę instrumentów, ale także ich brzmienie. Na instrumentach grają profesjonalni muzycy, co potęguje doznania estetyczne. Nowe wiadomości przekazywane sa w atrakcyjny sposób, uczniowie nabywają od najmłodszych lat szkolnych kompetencje kultorowe do odbioru dzieł sztuki muzycznej.
Poznajemy folklor Kujaw
W ramach współpracy z filiami dla dzieci Biblioteki Miejskiej uczniowie klasy 4a pod opieka pani Lidii Śmierzchalskiej zaproszeni zostali na lekcję tematyczną do filii przy ul.Armii Krajowej. Tematem spotkania był folklor naszego regionu - Kujaw oraz sylwetka wybitnego etnografa Oskara Kolberga, który wiele tradycji ludowych ocalił od zapomnienia. Uczniowie poznawali elementy tradycyjnego stroju ludowego kujawiaków, zwyczaje codzienne i świąteczne na Kujawach, rozwiązywali krzyżówki i inne ciekawe zadania.
Występ w bibliotece
Uczniowie klasy 5 b pod kierunkiem pani Adriany Dobeckiej przygotowali kolejne przedstawienie zatytułowane „ Na farmie” przeznaczone dla dzieci. Występ odbył się 26 stycznia w oddziale dla dzieci Biblioteki Miejskiej im. Jana Kasprowicza. Przedstawienie kukiełkowe zawierało elementy języka angielskiego aby najmłodsi odbiorcy mogli oswajać się z językiem obcym.
Lekcja muzyki
Uczniowie klasy VIc uczestniczyli w nietypowej lekcji . Tematem była Muzyka Ludowa w Europie i na świecie. Prelegentka zaprezentowała filmiki ukazujące tańce i muzykę z różnych zakątków świata, uczniowie mieli okazję spróbować jak tańczy się grecki taniec Zorby, jak grać na instrumentach perkusyjnych afrykańskich i hiszpańskich, rozpoznawali japońskie instrumenty, śpiewali z podziałem na grupy.
eTwinning 2014/2015
Nasza szkoła bierze udział w następujących projektach w ramach programu eTwinning:
- The place l live - tematyka: lokalne legendy, produkty, twórcy, literatura, krajobraz
- One photo thousand words - tematyka: prezentowanie za pomocą fotografii zróżnicowanej tematyki o uczuciach, wartościach
- Touch into the past - tematyka: nasze miasto obecnie i w przeszłości, drzewo rodzinne, cenne przedmioty z przeszłości
- Christmas cards exchange - projekt ma na celu wymianę kartek świątecznych wśród krajów będących w projekcie eTwinning
- Domino of love - tematyka: trudna sytuacja materialna wśród rodzin, dzieci na całym świecie
W ramach projektów współpracujemy między innymi ze szkołami z :
Grecji, Słowacji, Rumunii, Turcji, Zjednoczonego Królestwa
Warsztaty ekologiczne
17 października uczniowie klas 5a oraz 5b na zaproszenie Biblioteki Miejskiej uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych na temat ochrony środowiska. W filii biblioteki przy ul Wilkońskiego zorganizowano warsztaty ekologiczne. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną Śmieciowe ABC, połaczoną z prelekcją i dyskusją na temat segregacji odpadów. Wyświetlono także film o procesie spalania odpadów w spalarni w Bydgoszczy. Prelegent odpowiadał też na pytania uczniów i pochwalił ich za szeroką wiedzę a nauczycieli za krzewienie idei ekologicznych wśród dzieci.
Wizyta w Planetarium
9 października uczniowie klas 6b oraz 6c z opiekunami wybrali sie do Torunia, aby pogłębić swoją wiedzę na temat Kosmosu. Celem wyjazdu było Planetarium, które słynie z propagowania wiedzy astronomicznej wśród dzieci i młodzieży. Tam uczniowie obejrzeli dwa seanse: Wirująca Ziemia oraz Makrokosmos.
Teatrzyk polsko-angielski
Uczniowie klasy 5b pod kierunkiem pani A.Dobeckiej przygotowali przedstawienie w wersji polsko-angielskiej pod tytułem "Trzy świnki". Po zaprezentowaniu efektów swej pracy społeczności naszej szkoły młodzi aktorzy wystąpili także przed dziećmi uczęszczającymi do Biblioteki Miejskiej. Przedstawienie miało miejsce 6 października 2014 w oddziale dla dzieci "Tajemniczy ogród".
Rajd Pieczonego Ziemniaka
Uczniowie klas IV wraz z wychowawcami gościli w Kruszwicy, uczestnicząc w Rajdzie Pieczonego Ziemniaka.
Zanim dzieci wkroczyły na pokład "Rusałki" zwiedziły Mysią Wieżę i podziwiały piękne widoki ze szczytu budowli, w której myszy Popiela zjadły. U stóp wieży czekał na wszystkich statek wycieczkowy, na którym uczniowie z opiekunami popłynęli do miejsca rekreacji n świeżym powietrzu. Na statku przedstawiciel Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia opowiadał uczniom o przyrodzie okolic Gopła. Po dopłynięciu na miejsce dzieci obejrzały prezentację multimedialną o NPT, uczestniczyły w grach i zabawach na świeżym powietrzu, jadły kiełbaski z grilla oraz pieczone ziemniaki. Apetyty dopisywały po ok.3 kilometrowym marszu z miejsca cumowania statku do miejsca , gdzie czekało ognisko z atrakcjami.
W drodze powrotnej na statku "Rusałka" odbyła sie dyskoteka, w czasie której wybrano Miss i Mistera wycieczki.Tytuł Miss zdobyła Julia Jordanowska z klasy IVa , tytuł Mistera przyznano Jakubowi Czachorowskiemu z klasy IVd. Oprócz dyskoteki przygotowano też dla dzieci konkurs wiedzowy z nagrodami na temat przyrody Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. To był bardzo udany rajd.
Wycieczka do Torunia
24 września klasy piąte odwiedziły Toruń.
W programie wycieczki było zwiedzanie Muzeum Etnograficznego oraz wizyta w Teatrze im. Horzycy. Wyjazdowi towarzyszyły cele edukacyjne i wychowawcze, m.in. uczestnictwo w spektaklu teatralnym z przestrzeganiem zasad poprawnego zachowania się w teatrze. Uczniowie obejrzeli inscenizację zrealizowaną na podstawie książki Astrid Lindgren "Pippi Pończoszanka".
Wycieczka do Biskupina
17 września klasa 6 a wybrała się na wycieczkę do Biskupina
Okazją był festyn archeologiczny oraz 80 rocznica rozpoczęcia wykopalisk archeologicznych na tych terenach.Hasłem festynu były: kamień, brąz i żelazo.Uczniowie zwiedzali stoiska tematyczne w osadach: łużyckiej, wczesnopiastowskiej, neolitycznej, wczesnośredniowiecznej oraz mezolitycznej. Na scenach podziwiać było można występy zespołów tańca szkockiego oraz islandzkiego, zespołów śpiewaczych.Liczne pokazy prezentowały trudne życie ludów Europy w zaraniu dziejów.Program festynu był bardzo bogaty, uczniowie mogli też popróbować podpłomyków, chleba ze smalcem, lepili naczynia z gliny, wiązali powrozy.
Anglojęzyczni goście
25 czerwca w naszej szkole mieliśmy gości z Wielkiej Brytanii, tzw. native speakers. Uczniowie podczas zajęć mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w posługiwaniu się językiem angielskim w trakcie żywej konwersacji oraz poszerzali swą wiedzę o Wielkiej Brytanii.
Nauka i zabawa
Uczniowie oddelegowani na Festiwal Szkóły z klasą 2.0 mieli możliwość zwiedzenia wraz z opiekunem ekspozycji w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Eksponaty edykacyjne, które można tam podziwiać są dowodem na to, że możliwe jest połączenie nauki z zabawą. Kazdy zwiedzający może nie tylko poczytać o eksperymentach i wynalazkach, mozna je obejrzec z bliska, dotknąć, a nawet wziąć udział w doświadczeniach, pobrudzić się , zamoczyć, przestraszyć, zmęczyć, wyprodukowac prąd lub zamknąć we wnętrzu bańki mydlanej. Ekspozycje podzielono według grup wiekowych i te dla najstarszych uczniowie moga zwiedzać tylko z opiekunem.
Warsztaty dla uczniów i nauczycieli
Pierwszy dzień pobytu na Festiwalu poświęcony był doskonaleniu. Uczniowie i opiekunowie uczestniczyli w warsztatach doskonalących, aby rozwinąć umiejętności interpersonalne. Pracowaliśmy w grupach metodami aktywnymi. Dowiedzieliśmy się: jak rozwijać wyobraźnię, w jaki sposób kreatywność pomaga w rozwoju, jak skutecznie pracowac w zespole, jak przygotowac dobre wystąpienie publiczne i wreszcie jak najlepiej zaprezentować swoją szkołę na stoisku festiwalowym.
Nasza szkolna gazetka "Szósteczka"
Gazetka szkolna „Szósteczka” jest redagowana w naszej szkole od 2006 roku. Wydawano ją co miesiąc lub obejmowała dwa kolejne miesiące. Na łamach gazetki poruszane były i są tematy przede wszystkim związane ze szkołą i uczniami. Pisaliśmy również o ciekawostkach ze świata, o ABC kultury oraz na temat zainteresowań uczniów. Przez wiele lat poruszane były tematy sportowe i oczywiście nie zapominaliśmy o rozrywce, czyli pojawiały się rebusy, krzyżówki i inne. Prezentowaliśmy własną twórczość.
Początkowo tworzyliśmy ją w programie Microsoft Word, a ostatni zespół redakcyjny z klas VI tworzy „Szósteczkę” w Microsoft Publisher. Przez 2 lata zespół ten uczestniczy w programie Szkoła z klasą 2.0 i uzyskuje odznaki za swoją pracę na zajęciach redakcyjnych.
W ubiegłym roku próbowaliśmy swoich sił w gazetce internetowej, stworzyliśmy swojego Qmama.
Opiekunem grup redakcyjnych jest pani Karolina Helińska.
Bajki po angielsku
Współpraca zagraniczna
W roku szkolnym 2013/2014 uczniowie naszej szkoły biorą udział w dwóch projektach, których celem jest rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem angielskim oraz nawiązanie współpracy z rówieśnikami z innych krajów.
All about us - w ramach tego projektu uczniowie z Polski, Francji, Włoch, Rumunii czy Hiszpanii prowadzą blog, na łamach którego dzielą się swymi przemyśleniami i doświadczeniami.
adres bloga: inoproject.wordpress.com
Polreece - to nazwa powstała ze słów Polska i Grecja, gdyż nawiązaliśmy współpracę z uczniami Szkoły Podstawowej nr 5 z Volos w Grecji.Celem tego projektu jest porównanie tradycji i kultury obu krajów. Nasi uczniowie przygotowuja prezentacje o swoim mieście, o tradycyjnych potrawach i zabytkach. Wykonują też własnoręcznie kartki świąteczne oraz pocztówki.
A to nasi przyjaciele z Grecji
Konkurs biblijny
Uczennice naszej szkoły Małgorzata Tabaczyńska z kl.5 a oraz Natalia Rogowska z kl.6 d wzięły udział w VI edycji Międzyszkolnego Konkursu Biblijnego: Dzieje Apostolskie, zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 2 w Inowrocławiu.Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu z wiedzy o Biblii. Uczniowie wraz z opiekunami obejrzeli też film o Janie XXIII.Wszyscy biorący udział w konkursie otrzymali dyplomy uczestnictwa i nagrody książkowe oraz słodki poczęstunek.
Wyjazd edukacyjny
10 kwietnia uczniowie klasy V a z wychowawcą i opiekunem wybrali się do Torunia, aby zrealizowac dwa cele edukacyjne.Pierwszym było poznanie dziejów miasta w czasie wędwki z przewodnikiem uliczkami starówki .Drugi cel związany jest z realizacją przez ochotników z tej klasy projektu edukacyjnego w ramch akcji Szkoła z klasą 2.0.
W czasie 2-godzinnego zwiedzania dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek związanych z historią Torunia , poznaliśmy też niektóre legendy dotyczące tego miasta.
Po spotkaniu z przewodnikiem trafiliśmy do Muzeum w Ratuszu, gdzie uczestniczyliśmy w lekcji historii na temat dziejów stosunków polsko-krzyżackich, ale największą atrakcją tego dnia okazał się udział wszystkich uczestników rekonstrukcji kostiumowej ważnego wydarzenia historycznego, jakim było podpisanie dugiego pokoju toruńskiego.
A oto zdjęcia z naszych zmagań teatralnych:
Ostatnim etapem wyjazdu edukacyjnego był Dom Kopernika, w którego piwnicach oglądaliśmy wystawę Świat toruńskiego piernika.
Mogliśmy także wypiekać własnoręcznie uformowane pierniki pamiątkowe oraz degustować tradycyjne katarzynki, pieczone według dawnej receptury.
( zdjęcia ze strony www.muzeum.torun.pl oraz własne)