ZAJĘCIA LOGOPEDYCZNE
W salce logopedycznej jest miło i przyjemnie. Kolorowe rysunki wykorzystywane podczas terapii zachęcają dzieci do pracy. Wszystkie pomoce dydaktyczne są sukcesywnie zmieniane i powiązane z daną porą roku .Na tablicach znajdują się wesołe wierszyki, krzyżówki, zagadki, rymowanki oraz historyjki obrazkowe utrwalając głoski znajdujące się w różnych opozycjach spółgłoskowych.
Ważnym elementem terapii są ćwiczenia oddechowe. Mają one różną formę. Jest to puszczanie baniek mydlanych, dmuchanie na wiatraczki czy też zabawy z flipperem logopedycznym
Maski wykorzystywane podczas terapii pozwalają zaistnieć dzieciom w świecie bajek. To dzięki nim uczniowie, choć na chwilę, przybierają inną postać.
Dużą pomocą służy komputer. To dzięki ciekawym programom logopedycznym uczniowie ćwiczą wymowę,bogacą zasób słownictwa,budują zdania poprawne pod względem gramatycznym oraz uczą się zdrowej rywalizacji.
Za swoją pracę dzieci otrzymują nagrody: dyplomy, naklejki, zakładki, medale bądź pochwały w postaci wpisu do zeszytu.
SALKA LOGOPEDYCZNA
Gabinet logopedy znajduje się na parterze, po lewej stronie od głównego wejścia. Sala jest przestronna i dobrze wyposażona .
Trochę teorii
PRZYCZYNY NIEPRAWIDŁOWEJ WYMOWY
GŁOSEK SZEREGU SZUMIĄCEGO , SYCZĄCEGO ORAZ CISZĄCEGO
1. Wada słuchu.
2. Zaburzenia słuchu fonematycznego.
3. Organiczne uszkodzenie w jamie gardłowo-nosowej.
4. Uszkodzenie anatomiczne i funkcjonalne języka i gardła.
5. Uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego.
6. Anomalie szczęk i zgryzu.
7. Wrodzona nieprawidłowość języka.
8. Dziedziczność,naśladownictwo.
9. Zaburzenia emocjonalne.
10. Zaburzenia pamięci i koncentracji uwagi.
Ważnym elementem terapii są ćwiczenia i zabawy stymulujące językowy rozwój dzieci ułatwiające mówienie, czytanie i pisanie.
Należą do nich:
-ćwiczenia fonologiczne,
-ćwiczenia morfologiczne,
-ćwiczenia syntaktyczne,
-ćwiczenia pragmatyczne.
Nowe metody, nowe pomoce
Warsztat pracy szkolnego logopedy ciągle jest rozbudowywany , przybywa zarówno programów multimedialnych, jak i pomocy dostosowywanych do potrzeb uczestników zajęć, w zależności od wieku ucznia, bloku tematycznego, a nawet upodobań dzieci. W trakcie ćwiczeń logopedycznych rozwijane są też inne umiejętności manualno-percepcyjne, wpływające na ogólny rozwój dziecka.