Biblioteka szkolna pracuje:
poniedziałek | 8.00 - 15.00 |
wtorek | 8.00 - 15.00 |
środa | 8.00 - 15.00 |
czwartek | 8.00 - 15.00 |
piątek | 8.00 - 15.00 |
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
W dniu 4 listopada świętowaliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Święto to jest obchodzone z okazji rocznicy urodzin Walta Disney’a- znanego autora wielu animowanych bajek dla dzieci. Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała wiele atrakcji: bajkowe zagadki , kalambury, prezentacje bajkowych kostiumów przygotowanych przez uczniów. Dzieci miały też okazję zajrzeć do zaczarowanej skrzyni, w której bajkowe postacie zostawiły pamiątki. Nie obyło się oczywiście bez czytania bajki. Uczniowie wysłuchali bajki z morałem „Wyjątkowy tygrysek” autorstwa Agnieszki Antosiewicz, która mówi o tolerancji. Na ten czas sale lekcyjne klas 1-3 zamieniły się w krainę bajkowych postaci i dzieci mogły przenieść się do magicznego świata bajek.
28 września naszą szkołę odwiedziła Przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego p. Elżbieta Piniewska. Na ręce Dyrektora Szkoły p. Elżbiety Olszewskiej przekazała do biblioteki szkolnej książki, które wzbogacą księgozbiór biblioteki . Dziękujemy za podarunek. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze i było jednocześnie chwilą wspomnień absolwentki Szkoły p. Elżbiety Piniewskiej.
Konkurs recytatorski
W czerwcu zaprosiliśmy uczniów klas 4-5 do udziału w konkursie recytatorskim " Wiersze Brzechwy i Tuwima na scenie" . Oceniano nie tylko recytacje wiersza, ale także strój i rekwizyty.
Nagrody otzrymały uczennice klasy 5b Gabrysia i Agata.
Dzień Języka Ojczystego
21 i 22 lutego w klasach drugich i trzecich zorganizowano zajęcia z okazji Dnia Języka Ojczystego. Dzieci rozwiązywały zagadki językowe, krzyżówki, wykreślanki, brały udział w zabawach ruchowych z ksiąąką, czytały wierszyki łamiące języki.
Święto Pluszowego Misia
W dniach 25-26 listopada obchodzilismy w klasach 1-3 Dzień Misia. Były zabawy, krzyzówki, kolorowanki, piosenki.
Dzieci przyniosły własne misie, poznały ciekawostki o Kubusiu Puchatku i historie powstania pluszowej zabawki.
Dary dla biblioteki
Z okazji Dnia Życzliwości ogłoszono zbiórkę darów dla biblioteki szkolnej.
Zebrano ponad 180 książek, w tym bajek, lektur, komiksów, ksiązek popularnonaukowych. Uczniowie przynosili dary indywidualnie lub zbiorowo od całej klasy.
Konkurs krasomówczy
4 listopada 2021 zorganizowano Konkurs Krasomówczy dla uczniów klas 5-7. Uczniowie przygotowali teksty do samodzielnego wygłoszenia, a w drugim etapie losowali tematy do przygotowania na żywo.
Konkurs Pięknego Czytania
Z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych zorganizowano dla uczniów klas 2-3 Konkurs Pięknego Czytania.
Wszyscy uczestnicy otzrymali dyplomy i słodycze, a najlepsi nagrody książkowe.
Pasowanie na czytelnika
15 października uczniowie klas pierwszych zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej.
Tydzień Głośnego Czytania
W dniach 27-30 września biblioteka zorganizowała spotkania z uczniami klas 1-3 w ramach akcji promującej czytelnictwo wśród najmłodszych uczniów. W czasie spotkań dzieci wysłuchały opowiadań, zgadywały zagadki literackie, otrzymały kolorowanki i wypożyczyły ksiązki do wspólnego czytania z rodzicami w domu.
Lekcja dla kl.1
Uczniowie klasy 1b gościli w naszej bibliotece, by poznać zasady korzystania z różnych działów biblioteki, zapoznali sie z układem książek w bibliotece i katalogach, próbowali sami wyszukiwać książki, wspólnie okreslalismy funkcje bibliotek szkolnych.
Lekcje biblioteczne o katalogach
Uczniowie klas 2a i 2b odwiedzili bibliotekę by zapoznać się z katalogami bibliotecznymi. Dzieci poznały budowę karty katalogowej i rodzaje katalogów, nastepnie poszukiwały ksiązek na półkach według informacji z kart katalogowych.
Dar dla biblioteki
W piątek 19 lutego odwiedziła naszą bibliotekę pani Elżbieta Piniewska, przewodnicząca sejmiku kujawsko-pomorskiego, znakomita polonistka i działaczka kulturalna.
Dzięki wizycie naszego gościa biblioteka wzbogaciła się o kilka ciekawych ksiązek, co bardzo cieszy i bibliotekarzy i czytelników.
Walentynki biblioteczne
W klasach pierwszych zorganizowalismy obchody Dnia Zakochanych. Dzieci wysłuchały legendy o św.Walentym, obejrzały wystawkę bajek z wątkiem miłosnym i wykonały kolorowankę.
Pasowanie klas pierwszych
22 października odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników szkolnej biblioteki.
Uroczystość odbyła sie w salach lekcyjnych w dystansie sanitarnym.
Dzieci złożyły przyrzeczenie i wypożyczyły pierwszą książkę z biblioteki.
Akcja czytelnicza
W okresie zdalnego nauczania biblioteka zaprosiła do udziału w akcji-konkursie fotograficznym CZYTAM BO LUBIĘ!
Wpłynęło w sumie 26 prac, przyznano nagrody i wyróżnienia:
Klasy młodsze - nagrody:
Aleksandra Jagiełło 1a
Aleksandra Kociszewska 1b
Gabriela Wachsman 3b
Nicola Kurczyńska 1b
Nadia Majewska 1b
Olaf Krawczyk 3a
Marcin Ciesielski 1b
Klasy starsze
Nagrody:
Zofia Głowacka 7b
Aleksandra Frąckowiak 7b
Zuzanna Helińska 5b
Artur Ciesielski 5s
Julia Maćkowiak 5s
Malwina Janas 4b
Malwina Sikorska 5a
Nikola Ambroziak 6b
Alicja Oczachowska 5a
Jagoda Miklas 4b
Wyróżnienia:
Damian Paluszak 4b
Michalina Helińska 6b
Kacper Tyra 5s
Krzysztof Karbownik 5s
Maja Lewandowska 5a
Mateusz Konopski 5a
Antoni Kulczycki 5b
Jakub Górkowski 6b
Cykl zajęć o Chopinie
Uczniowie klas 6 gościli w naszej bibliotece by zapoznać się z wystawą i prelekcją w 210 rocznicę urodzin kompozytora.
Po powrocie do sal słuchalismy utworów Chopina, a uczniowie prezentowali wynotowane ciekawostki.
Lekcje o czasopismach
W klasach trzecich uczniowie zmierzyli się na lekcjach bibliotecznych z nowym zadaniem. Pracowali nad wyszukiwaniem ciekawostek w czasopismach popularnonaukowych, a wyniki prezentowali przed klasą.
Książkowe wyzwanie
Zakończyliśmy konkurs czytelniczy NASZE KSIĄżKOWE WYZWANIE.
Na spotkaniu w bibliotece szkolnej wręczono nagrody i wyróżnienia.
Konkurs pięknego czytania
Mikołajki to dobra okazja by zorganizowac konkurs pięknego czytania, tym razem dla uczniów klas 3 i 4. Uczestnicy w pierwszym etapie przygotowali tekst własny, w drugim czytali nieznany sobie tekst przygotowany przez bibliotekarza.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki.
Dzień Seniora
W ramach współpracy z biblioteką miejską przygotowalismy krótki występ dla członków Klubu Seniora przy filii nr 1
Spotkanie zaszczycił Prezydent Miasta pan Ryszard Brejza. Na zakończenie zaprosiliśmy gości do wspólnego tańca przy piosence "Serduszko puka "
Pasowanie pierwszaków
30 października uczniowie klas pierwszych zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Zapoznali się z zasadami wypożyczania i poszanowania książek, otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Akcja 5 książek
Rozoczęliśmy akcję czytelniczą - Nasze książkowe wyzwanie. Po spotkaniach propagujących czytelnictwo i udział w akcji wielu uczniów zgłosiło się do konkursu. Akcja potrwa do końca grudnia, podsumowanie i rozdanie nagród nastąpi w styczniu.
Certyfikat dla biblioteki
Szanowni Państwo,
miło nam poinformować, że biblioteka działająca w Państwa szkole, w roku szkolnym 2018/19 dołączyła do grona najaktywniejszych bibliotek szkolnych w kraju, promując swoją pracę na rzecz rozwoju czytelnictwa na ogólnopolskim blogu edukacyjnym „Biblioteki Szkolne Online”
W załączeniu przesyłamy certyfikat do wydrukowania i umieszczenia w widocznym miejscu w szkole.
Serdecznie gratulujemy!
Zespół Redakcyjny "Biblioteki Szkolne Online"
Współpraca z Biblioteką Miejską
W ramach współpracy z instytucjami pozaszkolnymi zorganizowalismy dla naszych uczniów zajęcia w filii przy ulicy Wilkonskiego.
Były to zajęcia edukacyjno-plastyczne dla klasy Ia z okazji Dnia Pandy oraz spotkanie dla kl.5a na temat bezpiecznego i efektywnego korzystania z Internetu.
W czerwcu nasi uczniowie z klas 3a i 5f uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Izabelą Klebańksą, autorką ksiązek o tematyce muzycznej natomiast dzieci z klasy 4s wzięli udział w zajęciach głośnego czytania , połączonych z treningiem fitness, prowadzonym przez trenerkę Annę Jancy.
Walentynki
Z okazji walentynek w klasach 2b i 3a uczniowie na lekcji bibliotecznej zapoznali się z legendą o św.Walentym oraz poznali historię obchodów tego święta na świecie. Dzieci narysowały także ilustracje do przeczytanej legendy.
Pasowanie na czytelnika
Tuż przed feriami zimowymi uczniowie klas piewrwszych zostali pasowani na czytelników szkolnej biblioteki i po raz pierwszy wypożyczyli książki na ferie.
Zajęcia o Powstaniu Wielkopolskim
Uczniowie klasy 4b udali się na zajęcia o Powstaniu Wielkopolskim w Inowrocławiu. Przyjęlismy zaproszenie filii dla dzieci Biblioteki Miejskiej. Tam panie bibliotekarki przygotowały pogadankę z wieloma ciekawostkami, pracę z mapką oraz krzyżówki. Dowiedzielismy się wielu nowych szczegółów z historii naszego miasta.
Konkurs pięknego czytania dla klas 4
12 i 19 grudnia odbył sie w naszej bibliotece konkurs pieknego czytania dla uczniów klas czwartych.
1. miejsce Alicja Lis kl. 4b
2. miejsce Dominika Fabiszewska kl. 4s
3. miejsce Gabriela Sińska kl.4b
Święto Misia
23 i 26 listopada uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w zajęciach z okazji Święta Pluszowego Misia. Poznali historię misia-pluszowej zabawki oraz proces powstawania książki o Kubusiu Puchatku. Były także zabawy ruchowe , piosenki i kolorowanki.
Dary na Niepodległość
Zakończyliśmy zbiórkę darów dla biblioteki pod hasłem :
100 książek na 100 - lecie Odzyskania Niepodległosci.
Dary przynosili zarówno uczniowie, jak i pracownicy szkoły. Zebraliśmy ponad 120 ksiązek dla dzieci i dorosłych, były też słowniki i literatura popularnonaukowa. Wszyscy ofiarodawcy otrzymali podziękowanie w postaci dyplomów i słodyczy.
Przedstawienie dla przedszkolaków
We współpracy z anglistką panią Dobecką przygotowalismy przedstawienie kukiełkowe w językach polskim i angielskim, przeznaczone dla młodszych dzieci. Korzystając z gościny filii dla dzieci Biblioteki Miejskiej zaprosilismy na przedstawienie dzieci z przedszkola "U Jasia i Małgosi". Aktorkami były uczennice z klasy 6b
Zakończenie akcji Słodziaki
22 października zakończyliśmy akcję Czytamy ze Słodziakami. Na spotkaniu klas 1-3 wręczono nagrody i wyróżnienia w konkursach plastycznych.
Warsztaty o powietrzu
W ramach współpracy z Filią dla dzieci Biblioteki Miejskiej uczestniczyliśmy w warsztatach ekologicznych na temat powietrza. Tym razem gościem filii przy ul.Wilkońskiego była klasa 3b.
Wiele się dowiedzieliśmy i świetnie się bawiliśmy.
Akcja i konkurs
Przystąpiliśmy do akcji sieci sklepów Biedronka, by propagować czytelnictwo wśród uczniów i w rodzinach. Przeprowadzamy cykl zajęć czytelniczych w klasach 1-3, a po zgłoszeniu naszego udziału w akcji i opisaniu całości mamy szansę wygrac książki dla biblioteki.
Czytelnik z pasją
Paweł Walewski z klasy 4a jest nie tylko zapalonym czytelnikiem i stałym bywalcem naszej biblioteki. Ostatnio wziął udział w Konkursie Pięknego Czytania, czytania ze zrozumieniem i logicznego myslenia zorganizowanym między świetlicami socjoterapeutycznymi i wrócił z nagrodą. Brawo Paweł!
Z wizytą w filii dla dzieci
Uczniowie klasy 3f skorzystali z zaproszenia Biblioteki Miejskiej i 20 kwietnia wybrali się na zajęcia o ekologii.
Z okazji Dnia Ziemi panie z filii dla dzieci przygotowały ciekawe zajęcia na temat ochrony środowiska.
Dzieci wysłuchały pogadanki, uczestniczyły w róznych aktywnościach manualnych i burzy mózgów, a na koniec otrzymały słodkie co nieco.
Lekcja w 6c
Uczniowie klasy 6c na lekcji bibliotecznej poznawali nowosci zakupione przez bibliotekarzy. Na podstawie wybranych książek przygotowali prezentacje o słynnych postaciach ze świata nauki, sportu i sztuki.
Lekcja odbyła się w ramach Szkolnego Tygodnia Talentów.
Pasowanie na czytelnika
W piątek 2 marca uczniowie klas pierwszych odwiedzili szkolną bibliotekę , by po raz pierwszy wypożyczyć książkę.
Dzieci zapoznano z zasadami korzystania ze zbiorów biblioteki oraz korzystania z pracowni komputerowej.
Wszyscy zostali pasowani na czytelników i otrzymali zakładki do książki.
Imieniny Inowrocławia
Na zaproszenie filii dla dzieci Biblioteki Miejskiej uczniowie klasy 3a uczestniczyli w zajęciach o legendach Inowrocławia i okolic. Dzieci obejrzały też wystawę wydawnictw dawnych i współczesnych dotyczacych historii naszego miasta.
Tydzień głośnego czytania
Jak co roku w grudniu zorganizowalismy tydzień głośnego czytania w bibliotece, swietlicy oraz na róznych lekcjach.
Pod opieką anglistki p.Dobeckiej uczennice z klasy 6a przygotowały teatrzyk kukiełkowy, który obejrzało kilka klas 1-4
Po kazdym spotkaniu powstawały prace plastyczne , a na szkolnej tablicy wywiesilismy morały z przeczytanych opowieści.
Misiowe święto
Klasy pierwsze gościły szkolnych bibliotekarzy by uczcić Święto Pluszowego Misia.
Oprócz wiedzy o historii Kubusia Puchatka, dla dzieci przygotowano zabawy ruchowe i plastyczne oraz głośne czytanie bajki o misiach.
Cykl spotkań
W dniach 26-27 października uczniowie klas 1-4 uczestniczyli w spotkaniach autorskich z Gabrielą Kotas, poetką z Mysłowic, która tym razem przyjechała z nową książką dla dzieci. Spotkania zorganizowano w ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
Festiwal nowości
Fundusze przyznane szkole w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa pozwalają na zakup nowości dla naszych czytelników. Biblioteka zaprasza wiec na festiwal nowości książkowych.
Zwiastunem festiwalu były zajęcia przeprowadzone w klasie 4b z wykorzystaniem zakupionych książek.
Wybory książek
W celu zaplanowania zakupów dla biblioteki przeprowadzilismy wybory ulubionych książek.
Uczniowie głosowali w bibliotece, oddano 114 głosów.
Leśmian dla dzieci
Na zaproszenie Biblioteki Miejskiej gościlismy w filii dla dzieci na zajęciach poświęconych poezji Bolesława Leśmiana.
zajęcia odbywały się najpierw w czytelni, a następnie poszliśmy na spacer do parku, na poszukiwanie roślin występujących w wierszach poety.
Wyróżnienie
Otrzymaliśmy wyróżnienie za działania na rzecz promocji czytelnictwa, co jest miłym akcentem na podsumowanie roku szkolnego.
Noc Bibliotek za nami
Nasza biblioteka wzięła udział w ogólnopolskiej akcji propagującej czytelnictwo pod hasłem CZYTANIE PORUSZA.
Zaprosilismy do współpracy innych nauczycieli i mozemy być dumni z odbytej imprezy o charakterze ogólnoszkolnym z udziałem rodziców.
Współpraca z pisarką
Na prośbę zaprzyjaźnionej z nami pani Gabrieli Kotas z Mysłowic uczniowie wykonali ilustracje do najnowszego zbioru opowiadań autorki. Najlepsze prace zamieszczone zostaną w książce o przygodach chłopca i jego psa.
Zajęcia twórcze
W bibliotece gościliśmy uczniów klasy 2d z wychowawczynią na zajęciach WIOSENNE RYMOWANIE. W trakcie zajęć, oprócz głośnego czytania tworzyliśmy wspólnie wiersz o wiośnie oraz pracę plastyczną - plakat wiosenny.
Pasowanie na czytelnika
9 marca uczniowie klas pierwszych zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej, zapoznali sie z zasadami korzystania ze zbiorów, wypożyczyli pierwszą książkę i otrzymali na pamiątkę zakładki do książek.
Walentynkowe czytanie
Siedem młodszych klas wzięło udział w naszej akcji czytelniczej z okazji Walentynek. Uczniowie poznali jedną z legend o św.Walentym, czytaliśmy wiersze o patronach imion i o miłości. Na zakończenie dzieci wykonały prace plastyczne, które zostaną ocenione i nagrodzone.
Akcje czytelnicze
W ramach Narodowego programu Rozwoju Czytelnictwa biblioteka zorganizowała akcje czytelnicze promujące nowosci zakupione przez bibliotekarzy. W grudniu przeprowadzono ŚWIATECZNE CZYTANIE w czytelni, świetlicy szkolnej oraz w salach lekcyjnych.
W styczniu zaprosiliśmy uczniów klas pierwszych na zimowe czytanie wierszy i opowiadań popularnych autorów książek dla dzieci. Z prac uczniów wykonanych na zajęciach bibliotecznych powstała wystawa prac plastycznych.
Święto Pluszowego Misia
24 i 25 listopada klasy drugie wzięły udział w bibliotecznych obchodach Święta Pluszowego Misia.
Dzieci przyniosły własne pluszaki do szkoły, obejrzały prezentację o historii powstania misia jako pluszowej zabawki, uczestniczyły w zabawach ruchowych, śpiewały piosenki, uczyły się wierszyków, a na zakończenie otrzymały kolorowanki. Z gotowych prac powstaną klasowe wystawy.
Wyniki konkursu "Ja na okładce"
Podsumowano wyniki konkursu ogłoszonego z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie okładki książki ze swoim zdjęciem w roli bohatera literackiego.
Nagrody otrzymali:
Zofia Głowacka kl.4b
Michalina Helińska kl.3b
Kacper Przeszak kl.2b
Lena Kusal kl. 2f
Spotkania autorskie
W dniach 20-21 października biblioteka szkolna gościła poetkę z Mysłowic panią Gabrielę Kotas. Pani Kotas spotkała się z dziećmi z klas 2-4, opwiadała o swojej twórczości, czytała wiersze dla dzieci, ogłosiła konkurs plastyczny, rozdawała autografy.
Na zakończenie każdego ze spotkań uczniowie mogli kupić tomik wierszy lub maskotkę.
Łącznie nasz gość spotykał się z czytelnikami 6 razy, a w każdym ze spotkań uczestniczyły dwie klasy.
Maraton głośnego czytania
W dniach 29-30 września i 3 października przeprowadzono w naszej szkole Maraton głośnego czytania. Uczciliśmy w ten sposób Dzień głośnego czytania wypadający 29 września oraz zainaugurowaliśmy obchody Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
W maratonie wzięły udział dzieci z klas młodszych, w tym grupy dzieci zapisanych do świetlicy szkolnej. Bibliotekę szkolną odwiedziło w sumie 15 grup czytelników z opiekunami.
Do głośnego czytania dzieciom zaproszono oprócz bibliotekarzy innych nauczycieli: pedagoga szkolnego, logopedę, zastępcę dyrektora szkoły.
W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Kropki 15 września zorganizowano dla klas 3b oraz 4c zajęcia biblioteczne, w czasie których dzieci uczestniczyły w burzy mózgów, poznawały literaturę popularnonaukową, wykonały prace plastyczne i uczyły sie piosenki BIEDRONECZKI SĄ W KROPECZKI.
Kończymy rok szkolny miłym akcentem. Za nami ostatnie spotkanie uczestników zajęć Kółka bibliotecznego. Na zajęcia uczęszczały dziewczynki z klasy 5c, które otrzymały dyplomy oraz nagrody książkowe.
3 czerwca 2016 biblioteka wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Honorowym gościem była poetka i pisarka Gabriela Kotas, która przyjechała do nas z Mysłowic, aby wziąć udział w spotkaniach z czytelnikami. Odbyły sie dwa spotkania dla dzieci oraz jedno dla dorosłych. Uczestnicy mogli kupić tomiki poezji z autografem autorki.
W drugim semestrze biblioteka realizuje ścieżkę edukacyjną w ramach Szkoły z klasą 2.0, której celem jest przeprowadzenie szerokiej akcji czytelniczej. W ramach akcji przeprowadzane są zajęcia głośnego czytania w klasach i bibliotece szkolnej, połączone z wykonaniem prac plastycznych, pisanie opowiadań przez ucniów klasy 5 i 2, współpraca z pisarką i poetką z Mysłowic , a finałem będzie Noc Bibliotek, na którą przygotowujemy szereg atrakcji .
Uczniowie klas pierwszych zostali pasowani na czytelników szkolnej biblioteki i mogli wypożyczyc swoją pierwsza książkę z biblioteki. Otrzymali także w prezencie zakładki do książek.
Zakończyliśmy pracę nad projektem edukacyjnym ZA CO LUBIĘ MOJE MIASTO realizowanym w ramach programu Szkoła z klasą 2.0. Powstały prezentacje multimedialne, które uczniowie zaprezentują na Międzysemestralnych Otwartych Spotkaniach Tikowych 12 lutego. Przedtem pokazaliśmy efekty naszej pracy dwóm klasom : Vc oraz II b, co było świetną próbą przed wystąpieniem w czasie MOSTu.
Biblioteka zaprosiła uczniów i nauczycieli do udziału w Tygodniu Świątecznego Czytania. W okresie 14 - 18 grudnia biblioteka stała sie centrum czytania, rozmów o tradycjach świątecznych, śpiewania kolęd, wypożyczania, obdarowywania, wiele działo się w klasach i świetlicy szkolnej.
We wszystkich klasach drugich odbyły się zajęcia z okazji Święta Pluszowego, które przypada 25 listopada. Bibliotekarze przygotowali cykl spotkań w salach lekcyjnych, w czasie których połączono pogadankę z zagadkami, zabawami ruchowymi oraz pracami plastycznymi.
Biblioteka aktywnie uczestniczyła w obchodach Dnia Życzliwości, była wystawa książeczek o życzliwości wykonanych przez uczniów, czytelnicy wypożyczali książki o uprzejmości, życzliwości, o spełnianiu dobrych uczynków, robiliśmy zdjęcia do galerii życzliwych.
W naszej bibliotece spotkali sie uczestnicy dwóch konkursów bibliotecznych.
W konkursie MISTRZ KALIGRAFII zorganizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną wzięlo udział 19 uczniów przygotowanych przez polonistów i bibliotekarzy. Nasza ekipa nie zdobyła wprawdzie nagród, ale wszyscy otrzymali dyplomu za udział i lizaki.
Oto uczestnicy: Maja Czerska, Oliwia Majdecka, Zuzanna Marchlewicz, Sandra Łydkowska, Gabriela Wegner, Anna Paczkowska, Kinga Ręczkowska, Jakub Niewiadomski, Kasia Drabik, Daria Florczak, Zuzanna Cupriak, Kasia Stopińska, Emilia Bukowska, Natalia Góra, Michalina Pawłowska, Mikołaj Mrozek, Vanessa Dobrogoszcz, Bruno Bojanowski, Michał Jaremek.
Losowaliśmy także symboliczne słodkie nagrody dla uczestników konkursu krzyżówkowego biblioteki szkolnej, który trwał w czasie obchodów Dni Bibliotek Szkolnych.
Październik jest miesiącem poświęconym szkolnym bibliotekom i bibliotekarze w tym okresie szczególnie nasilają działania promujące czytelnictwo. W naszej szkole zorganizowaliśmy zajęcia czytelnicze w klasach pierwszych i trzecich oraz konkurs krzyżówkowy dla wszystkich. Uczniowie klas pierwszych odwiedzają bibliotekę szkolną, w czytelni czytamy na głos fragmenty książek, czasopisma i dowcipy, gramy w gry planszowe. Nasi uczniowie wzięli także udział w konkursie kaligraficznym organizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną.
Pierwszy dzień jesieni był w naszej szkole Dniem Śliwki i chętni uczniowie oraz nauczyciele ubierali sie na fioletowo. W naszej bibliotece poszukiwaliśmy książek z okładkami w śliwkowym kolorze. okazało się, że było ich sporo, co zaprezentowali czytelnicy odwiedzajacy w tym dniu bibliotekę.
Koniec roku szkolnego to dobra okazja, aby podziękować uczestnikom realizującym projekt
GALERIA LUDZI Z PASJĄ.
Spotkaliśmy się wszyscy w bibliotece, aby zrobić pamiatkowe zdjęcie, zaproszeni byli wszyscy uczestnicy projektu, do zdjęcia pozowała też pani Danuta Chwastek szkolny koordynator Szkoły z klasą 2.0.
W ramach szkolnego Festiwalu Nauki także biblioteka miała swoje stoisko. W sali nr 29 uczniowie prezentowali efekty pracy w projekcie GALERIA LUDZI Z PASJĄ. W galerii podziwiać można było pasję plastyczną, archeologiczną, śpiew i grę na instrumentach, grę w piłkę nożną, układanie kostki Rubika, blogowanie i jeździectwo.
Uczniowie klasy IIb z wychowawczynią panią Koźmińską gościli w Filii dla dzieci Biblioteki Miejskiej. Przygotowano tam dla nich lekcję biblioteczną na temat historii książki. Dzieci poznawały dzieje pisma i materiałów piśmienniczych, oglądały kolorowe inicjały, egipskie papirusy, poznały książki dla niewidomych, rozwiązywały łamigłówki.
W ramach zajęć koła bibliotecznego uczniowie mieli okazję zwiedzić ekspozycję archeologiczną w Kujawskim Centrum Kultury. Przewodnikiem po wystawie była pani Dorota Dominiczak-Głowacka, która opowiedział uczniom wiele ciekawostek o Askaukalis, które leżało na Szlaku Bursztynowym. Ekspozycja archelogiczna prezentuje eksponaty z odkryć na terenie dzisiejszej kruszy Zamkowej pod Inowrocławiem.
W ramach naszego projektu odbyły sie kolejne spotkania z ciekawymi ludźmi. 8 kwietnia gościliśmy panią Lidię Sosińską, która opowiadała nam o tym , jak zostać przewodnikiem po naszym mieście, przybliżyła kilka ciekawostek z historii Inowrocławia. Razem zastanawialiśmy się, co moglibyśmy pokazać turystom i kuracjuszom odwiedzajacym nasze miasto i co kazdemu z uczestników spotkania podoba się w Inowrocławiu najbardziej.
10 kwietnia naszym gościem był artsta plastyk pan Paweł Frąckowiak, który opowiadał, jak rodziła sie jego pasja malarska, ile pracy trzeba włożyć w proces stawania sie artystą. Pokazywał także niektóre ze swoich prac i odkrywał tajniki wybranych technik malarskich. Uczniom najbardziej przypadły do gustu obrazy przedstawiające konie. Pan Paweł podkreślał, że talent jest tylko początkiem procesu twórczego i wiele trudu trzeba włożyć, aby stać sie rozpoznawalnym na rynku sztuki.
Kolejnym spotkaniem z cyklu była prezentacja pasji i talentów naszych uczniów, wybranych do projektu przez uczestników Szkoły z klasą 2.0
W bibliotece opowiadali o swoich pasjach: Julka Górska, która pięknie rysyje i szkicuje zwierzęta, Julia Kozaczyk, doskonaląca umiejętność układania łamigłówek typu kostka Rubika oraz Dominika Bazińska, którą psjonują konie, blogowanie oraz pisanie opowiadań.
W naszej bibliotece zainicjowano cykl spotkań z ciekawymi ludźmi. W ramach projektu edukacyjnego będziemy zapraszać ludzi z pasją, aby opowiadali naszym uczniom o swojej pracy, o zainteresowaniach poza pracą i o tym dlaczego warto mieć w zyciu jakąś pasję. Naszym pierwszym gościem była pani Dorota Dominiczak-Głowacka, archeolog z wykształcenia i zamiłowania,podróżniczka i organizatorka spotkań w Kujawskim Centrum Kultury.
Uczniowie klas pierwszych odwiedzili biblioteke szkolną 12 i 19 marca aby wypożyczyć książki. Do tej pory dzieci gościły w bibliotece aby pobrać elementarze i ćwiczenia do nauki. Po zapoznaniu się z zasadami korzystania z biblioteki i złożeniu przyrzeczenia o poszanowaniu książek każdy uczeń wypożyczył swoją pierwszą lekturę.
W czytelni dzieci od razu zapoznawały się z bajkami, wymieniały wrażenia, a emocje widać na zdjęciach.
Czytelnia naszej biblioteki stała się areną przygotowań projektów edukacyjnych w ramach programu Szkoła z klasą 2.0 w drugim semestrze. Prace nad projektami rozpoczęli członkowie Aktywu Bibliotecznego oraz uczniowie klasy IIc.
Aktyw przygotuje projekt na temat: ludzie z pasją, a klasa IIc projekt o zagadkach starożytnego Egiptu.
W trakcie pracy będziemy doskonalić umiejętności poszukiwania informacji w róznych źródłach, przetwarzania informacji przy pomocy narzędzi i aplikacji internetowych oraz prezentowania efektów pracy na forum szkoły.
Przygotowania do Szkolnych Targów trwały bardzo długo, swoje prezentacje na temat Kodeksu 2.0 przygotowali wszyscy członkowie Aktywu Biblioteki. Pracowaliśmy w programach: Prezi, Pixton, Jigsaw Planet, prezentacje google, Powtoon.
W pracowni komputerowej biblioteki przygotowywali się także inni uczestnicy targów, korzystająć z komputerów oraz innych źródeł informacji.
Praca nauczyciela bibliotekarza naszej szkoły została dostrzeżona na Platformie Centrum Edukacji Obywatelskiej.
W programie Szkoła z klasą 2.0 powstał blog bibliotekarzy szkolnych, na którym autorzy piszą o działaniach na rzecz promocji czytelnictwa.
W okresie 8-12 grudnia biblioteka aktywnie uczestniczyła w działaniach Tygodnia Czytania , a zaczęlismy od wykonania plakatów informujących o akcji w naszej szkole oraz zebrania książek na akcję "Uwolnij książki".
Codziennie w bibliotece czytaliśmy na głos różne książki, przeważnie na przerwach, zaczynała czytac jedna osoba, a kolejne dołączały i tak fragment po fragmencie przeczytaliśmy kilka bajek.
Impreza biblioteczna dla uczniów klas drugich odbyła się w ciągu 2 dni: 25 i 26 listopada. Bibliotekarze odwiedzili uczniów w salach lekcyjnych. Dzieci przyniosły swoje ulubione pluszaki i wzięły udział w zabawach ruchowych, zgadywankach, kolorowały obrazki z Kubusiem Puchatkiem, podróżowały misiowym pociągiem. bawiliśmy się wesoło.
Rozpoczęliśmy pracę w programie Szkoła z klasa 2.0
Członkowie Aktywu Bibliotecznego realizują projekt edukacyjny, w ramach którego będą przybliżać uczniom klas pierwszych zasady Szkolnego Kodeksu 2.0
Mamy już harmonogram pracy w projekcie, wybraliśmy narzędzia i strony internetowe, rozdzieliliśmy zadania. Przed nami jescze dużo pracy, której efekty zaprezentujemy na Targach 2.0.
Zakończył sie konkurs plastyczny na książkę inną niż zwykle. Dostarczono ponad 30 prac, z których 6 nagrodzono. Wyróznienia otrzymało 9 uczniów. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, nagrody i słodkości. Szczegółowy wykaz nagrodzonych i wyróznionych uczniów znajdziecia w zakładce konkursy.
Uczniowie klasy Vd uczestniczyli w lekcji bibliotecznej na temat czasopism. Poznawali rodzaje czasopism, przeglądali różne czasopisma dostępne w bibliotece szkolnej oraz przygotowywali prezentacje o wybranych czasopismach i przedstawiali efekty pracy na forum klasy.
W ramach współpracy z Biblioteką Pedagogiczną wzięliśmy udział w konkursie plastycznym na album o sławnym dyslektyku. 20 pażdziernika zaproszono nas na uroczystość wręczenia nagród w konkursie. Agata Makowska zajęła II miejsce, a pozostali uczniowie otrzymali dyplomy uczestnictwa i upominki. Wszystkie prace konkursowe można oglądać w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej do 20 listopada.
29 września to Ogólnopolski Dzień Głosnego Czytania
W naszej bibliotece również uczciliśmy ten dzień, organizując spotkanie dla dzieci ze świetlicy szkolnej, w czasie którego uczniowie klasy V b czytali krótkie opowiadania o zwierzętach w wersji polsko-angielskiej, z użyciem rekwizytów.
Uczniowie klasy III a mieli możliwość wysłuchania fragmentów kiążki "Mały książę" i wykonali kolorowankę pod tym samym tytułem. Ostatnie minuty lekcji wykorzystaliśmy na odwiedziny w bibliotece, aby wszyscy mogli wypożyczyć książkę i wiele osób zdecydowało sie właśnie na "Małego księcia".
Na zajęciach Aktywu Bibliotecznego pisalismy listy do chorych dzieci, których profile wybraliśmy ze strony
Napisaliśmy listy do Laury i Dominiki z okazji urodzin oraz do Patryka z okazji Dnia Chłopca. Nasze prace wysłane zostały pocztą, miejmy nadzieję, że dojdą na czas. Zachęcamy wszystkich do nawiązania korespondencji z dziećmi przewlekle chorymi, gdyż kartki, listy i upominki od rówieśników sa często ich jedynym kontaktem ze światem zewnętrznym.
W piątki Aktyw Biblioteczny spotyka się na zajęciach kółka bibliotecznego. Oprócz poszerzania wiedzy o książce i bibliotece rozwijamy nasze umiejętności TIKowe.Tym razem bawiliśmy sie tworząc plakaty komiksowe w programie Toony Tool, który jest bardzo prosty i nie wymaga logowania. Nasze prace można obejrzeć na blogu naszej biblioteki.
Pod tą nazwą kryje się pracownia komputerowa w naszej bibliotece , wyposażona w 4 stanowiska komputerowe oraz bogaty zestaw edukacyjnych programów multimedialnych. Z pracowni korzystać mogą wszyscy uczniowie indywidualnie oraz na zajęciach dodatkowych pod opieką nauczycieli. W pracowni odbywają się zajęcia wspierające rozwój ucznia, terapie oraz koła zainteresowań, w ramach których wykorzystuje się odpowiednie programy komputerowe wspomagające pracę nauczyciela.
Tutaj także uczniowie przygotowują prezentacje multimedialne w ramach programu Szkoła z klasą 2.0, pogłębiają swoje umiejętności w posługiwaniu się narzędziami i aplikacjami internetowymi.
Pracownia czynna jest kilka godzin dziennie, aby uczniowie mieli możliwość korzystania przed zajęciami lub po lekcjach.
W czwartkowe przedpołudnie biblioteka gościła dzieci ze świetlicy zaproszone na głośne czytanie opowiadań Marii Kownackiej. 11 września przypada bowiem 120 rocznica urodzin pisarki. Dzieci obejrzały wystawkę książek autorki "Plastusiowego pamiętnika" i wysłuchały ciekawostek z życia pisarki. Potem wspólnie czytaliśmy na głos fragmenty utworów Kownackiej. Dzieciom najbliższy okazał się Plastuś i jego przygody.
Nowy Aktyw wyłoniony i przeszkolony jeszcze w czerwcu przystąpił do pracy w nowym roku szkolnym 2014/15.
Uczennice z klas VI pomagają w obsłudze czytelników w czasie przerw, dbają o porządek na półkach i poszerzają swoją wiedzę o książce i bibliotece. W każdy piątek odbywać się będą spotkania Kółka Bibliotecznego, w czasie których będziemy też pogłębiac swoje umiejętności w zakresie poszukiwania, przetwarzania i wykorzystania informacji z różnych źródeł.
1. Regulamin jest integralną częścią Regulaminu Biblioteki Szkolnej.
2. Podręczniki wypożyczane są na okres jednego roku szkolnego, należy je zwrócić w ostatnim tygodniu przed końcem roku szkolnego.
3. Wypożyczenie podręczników dla ucznia poświadczają rodzice lub opiekunowie swoim podpisem na specjalnej liście.
4. Udostępniane książki należy chronić przed zniszczeniem (zaleca się używanie obwoluty ochronnej i unikanie zabrudzeń wewnątrz książek) i szanować jako dobro wspólne.
5. Czytelnik ponosi odpowiedzialność materialną w przypadku zagubienia lub zniszczenia wypożyczonych książek ( w razie zagubienia lub znacznego zniszczenia podręcznika w krótkim czasie należy podręcznik odkupić w księgarni)
6. Na bieżąco należy dokonywać drobnych napraw czy ewentualnej wymiany obwoluty ochronnej.
7. Podpis rodzica lub opiekuna ucznia na liście wypożyczenia podręczników traktowany jest jako zobowiązanie do stosowania zasad niniejszego regulaminu.
Z końcem roku szkolnego zakończyła swoją pracę zawodową pani Lidia Sosińska, nauczyciel-bibliotekarz.
Po niemal 35 latach pracy bibliotekarskiej oraz 18 latach pracy w naszej szkole skorzystała z możliwości przejścia na emeryturę i realizacji pasji pozazawodowych. Zawsze życzliwa, uśmiechnięta, wychowała wiele roczników młodych aktywistów bibliotecznych. Będziemy wszyscy panią Lidię serdecznie wspominali.
W bibliotece odbyło się spotkanie podsumowujące pracę uczniów uczęszczających na różne zajęcia: Aktyw Biblioteczny, Koło Przyjaciół Książki oraz Szkoła z klasą 2.0 . Uczestnicy spotkania otrzymali dyplomy i upominki książkowe.
Po Festiwalu 2.0 w Warszawie
Na Festiwalu Szkoły z klasą 2.0 w stolicy zaprezentowano wiele wspaniałych projektów. Były również takie, których tematyka wiązała się z kulturą szeroko rozumianą, a z książką w szczególności.
- Książka ma różne oblicza - to projekt szkoły z Rybnika, którego efektem było powstanie wydawnictw przygotowanych przez uczniów, zarówno w formie tradycyjnej, jak i w formie e-booków oraz audiobooków.
- Książka dla każdego - projekt szkołyz Sosnowic, który zaowocował powstaniem książki z bajkami dla wszystkich dzieci, także tych z dysleksją, dysgrafią i dysortografią.
- Na tropach ciekawej książki - projekt szkoły z Kaźmierza, w ramach którego sześciu detektywów ze szkolnej ageencji tropiło ciekawe książki i podejmowało działania zachęcające innych do rozwijania zainteresowań czytelniczych.
- Dawno, dawno temu, czyli świętokrzyska wędrówka ... - projekt szkoły specjalnej w Kielcach, której uczniowie chcieli poznac świętokrzyskie legendy i przybliżyc je rówieśnikom poprzez komiks, animację i teatr.
W bibliotece odbył się minikonkurs pieknego czytania, zorganizowany przez wychowawczynię klasy 2d Jolantę Krajewską.Był to już finał eliminacji klasowych. Ocenie podlegały: płynność czytania, stosownie się do zasad interpunkcji, modulacja głosu oraz ogólne wrażenie. Zwycięzcą konkursu został Mateusz Haczyński, który zdobył maksymalną ilość punktów, ale dodać należy, iż poziom uczestników był bardzo wyrównany.
Biblioteka realizuje kolejne zadanie w ramach programu
Szkoła z klasą 2.0
UFON - uczniowskie forum naukowe
W ramach tego zadania uczniowie klas: 4c, 5a oraz 6d przygotowują wystąpienia na wybrane tematy z wykorzystaniem narzędzi TIK.
Próby odbywają się w bibliotece szkolnej, próba generalna nastąpi na forum klasowym, a finał na szkolnym festiwalu nauki.
W dniach 24-26 lutego uczniowie klas pierwszych odwiedzali bibliotekę szkolną razem z wychowawcami.
Celem tych odwiedzin było pasowanie pierwszaków na czytelników biblioteki oraz wypożyczenie pierwszej książki.
W czasie zajęć dzieci wysłuchały głośnego czytania książki "Franklin i książka z biblioteki", zapoznały się z zasadami korzystania z biblioteki i otrzymały zakładki do książek.
W roku Tuwima skorzystaliśmy z zaproszenia na widowisko teatralne "Powtórka z Tuwima", przygotowane przez młodzieżowy teatr Akcja.
W styczniu 2014 klasa III a uczestniczyła w lekcji tematycznej z okazji Imienin Inowrocławia. Lekcję przygotowała filia dla dzieci przy ul.Armii Krajowej. Dzieci zapoznawały się z historią i legendami naszego miasta, podziwiały stare fotografie i pocztówki ukazujące najpiękniejsze miejsca i zabytki dawnego Inowrocławia.
4 marca uczniowie klas III wzięli udziała w zmaganiach ortograficznych przygotowanych przez Bibliotekę Miejską.
ORTOFRAJDA to konkurs międzyszkolny, w którym też odnieśliśmy spory sukces.
I miejsce zajęła Maria Szydłowska z klasy III d
III miejsce przyznano Natalii Góra z klasy III b
Wyróżnienia otrzymali: Arkadiusz Kaczmarek z III b oraz Kacper Wojtasik z III c.
W ramach nowej edycji programu SZKOŁA Z KLASĄ 2.0 odbyły się w naszej szkole Targi 2.0
Biblioteka jako uczestnik programu przygotowała dla uczniów klas 4-6 stoisko projektowe pod hasłem "Jak i po co piszemy komentarze na blogach".Uczniowie najpierw poznawali zasady redagowania i zamieszczanie własnych komentarzy, następnie w pracowni komputerowej mieli możliwość przećwiczenia nabytych umiejętności poprzez zamieszczenie krótkich komentarzy na blogach uczniowskich oraz na blogu biblioteki szkolnej BIBLIOMANIAK.
W czasie obchodów Dni Bibliotek zaplanowano cykl zajęć dla wszystkich klas II i III.
Bibliotekarze przeprowadzili w każdej z klas zajęcia biblioteczne przybliżające pracę biblioteki szkolnej, promujące czytanie jako formę rozwoju każdego ucznia oraz łaczące głośne czytanie z wykonaniem tematycznej pracy plastycznej. Uczniowie dowiedzieli się jak można pożytecznie i przyjemnie spędzać czas w bibliotece, jak zbudowane są i do czego służą encyklopedie oraz jakie korzyści płyną z czytania książek i czasopism.
Rok 2013 dedykowany jest twórczości poety Juliana Tuwima, znanego dzieciom najbardziej z wierszy
Lokomotywa i Słoń Trąbalski.
Z tej okazji biblioteka zorganizowała kilka imprez czytelniczych, między innymi konkurs plastyczny na książeczkę z wierszami poety, ilustrowaną własnoręcznie przez dzieci.
Udział w konkursie wzięło 73 uczniów z klas I-III. Nagrody i wyróżnienia wręczono na apelu szkolnym, a dyplomy i słodycze otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu.
Nagrody:
Stanisław Janeczek kl. 2c
Kacper Witkowski kl.2c
Róża Posadzy kl.2c
Wiktoria Cabańska kl.1c
Kacper Cichocki kl.3c
Martyna Królikowska kl.Ic
Mateusz Kwiatkowski kl.3a
W Roku Tuwima klasa III c pod kierunkiem wychowawcy D.Przybylskiej przygotowała przedstawienie teatralne dla dzieci oraz zgaduj-zgadulę ze znajomości wierszy Tuwima.