Prawidłowe żywienie to zdrowy umysł i ciało
Projekt zrealizowany przez nauczyciela techniki, który również jest nauczycielem wychowania fizycznego, przez nauczycieli wychowania fizycznego i nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej:
a) uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne na temat zasad prawidłowego żywienia
Grupa a) - grupy produktów spożywczych i ich znaczenie w prawidłowym odżywianiu
- dzienne zapotrzebowanie na składniki pokarmowe w zależności od wieku
Grupa b) - rodzaje składników pokarmowych i ich funkcje dla organizmu
- przykładowe wartości odżywcze produktów spożywczych
Grupa c) - czynniki od których zależy zapotrzebowanie na składniki pokarmowe
- rodzaje produktów, których powinniśmy unikać ponieważ mają zły wpływ na nasz organizm
b) uczniowie wykonywali albumy z przykładowymi jadłospisami i sposobami estetycznego podania posiłków oraz albumy o tematyce prawidłowego żywienia, piramidy żywieniowej i rodzajów składników pokarmowych
c) uczniowie wykonywali plakaty z hasłami dotyczącymi zdrowego odżywiania
d) przeprowadzono ankietę na temat sposobu żywienia uczniów szkoły - zdecydowana większość uczniów częściej spożywa posiłki w ciągu dnia, poprawiła się ilość uczniów spożywających drugie śniadanie (jest to zapewne związane z faktem, że w naszej szkole na przerwie nazwanej „śniadaniowa” uczniowie mają możliwość spożywania kanapek przygotowanych przez rodziców lub jedzących śniadania ze szkolnej stołówki. Z ankiety i obserwacji nauczycieli wychowania fizycznego wynika również fakt, iż uczniowie zwracają uwagę na spożywane posiłki, zmniejszyła się ilość przynoszonych paczek chipsów do szkoły, na korzyść owoców a zwłaszcza bananów. Zaobserwowano, iż uczniowie na zajęciach sportowych spożywają wodę mineralną lub napoje witaminowe, rezygnując z napojów gazowanych.
e) w klasach edukacji wczesnoszkolnej nauczyciele przeprowadzili zajęcia zgodne z programem „Śniadanie daje moc”. Uczniowie najmłodszych klas prowadzili rozmowy na temat zdrowego żywienia, piramidy żywieniowej. Dzieci poznawały zasady higieny przy przygotowywaniu posiłków i kultury ich spożycia. Dodatkowo dzieci poznały zasady ustawienia sztućców. W trakcie przygotowywania posiłków było mnóstwo zabawy i śmiechu. Każdy mógł wykonać kanapkę według własnej inwencji twórczej, zachowując jednak zasady zdrowego żywienia. Na stołach obok zdrowej żywności dominowały również owoce niezbędne dla każdego dziecka w ciągu dnia. W czasie zajęć najmłodszym uczniom pomagali również rodzice. Program „Śniadanie daje moc” to wspaniała idea, którą powinno się wprowadzać we wszystkich klasach szkoły podstawowej.